Jelenlegi hely

Fitt és boldog várandósság: biztonságos edzés tippek kismamáknak

A közhiedelemmel ellentétben várandósan is lehet mozogni. Persze nem mindegy, hogy milyen mozgásformát választunk, mint ahogy az sem, hogy mennyire vagyunk edzettek. Ráadásul attól is függ, hogy első terhességről van szó, vagy már rutinosak, magabiztosak vagyunk és nem az első babánkat várjuk. Egyszóval ne a várandósság alatt akarjuk megváltani a világot! Számos hatékony edzés létezik erre az időszakra is, amelyek felfrissítik a szervezetet és megfelelőek erre az időszakra.

Mozgás, fitt életmód, de milyen mértékben?

Első terhesség alkalmával a kismamák többsége hajlamos túlaggódni mindent, így a mozgás és annak mértéke is állandó kérdéseket vet fel. Az is előfordulhat, hogy nehéz megtalálni a megfelelő edzésformát. Pontosan ezért mindig kérjük ki orvosunk, edzőnk véleményét!

Jó hír azoknak, akik várandósság előtt is rendszeresen edzettek: mértékkel és okosan ebben a különleges állapotban is lehetünk fittek és egészségesek. Azok a kismamák, akik viszont nem mozogtak rendszeresen a terhesség előtt, jobb, ha odafigyelnek, hogy milyen típusú edzésbe vágnak bele. Jóval körültekintőbben lássanak neki a gyakorlatoknak, lehetőleg szakember, professzionális edző jelenlétében, segítségével. Fontos, hogy hallgassunk testünk jeleire és tartsuk tiszteletben egyéni korlátainkat!

Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy a terhesség alatti mozgás jótékony hatással van kedélyállapotunkra, keringésünkre, növeli energiaszintünket, segít a kiegyensúlyozott alvásban. Tehát mindenképpen számos előnnyel jár. Sőt amennyiben a nyújtás, lazítás kerül középpontba a választott mozgásformánál, még a szülésre is jobban felkészül a szervezet. Nézzünk pár mozgásformát, amely kifejti jótékony hatását szervezetünkre, babavárás alatt is!


Pilates, jóga és ezek kismama változatai

Dagadt bokák? Merev csípő? Ezen segít a pilates és a jóga, azaz jelen esetben ezek kismama változatai. A kismama pilates és jóga valamivel lassabb és több relaxációt tartalmaz, mint az eredeti változatok. Persze itt is izzadhat a kismama rendesen, de ez leginkább saját fizikumától és az oktatótól függ, hogy mennyire hajlandó vagy képes feszegetni a határokat. Természetesen itt a hason végzett gyakorlatokat négykézláb kell végrehajtani és semmilyen direkt hasizmot aktiváló mozdulat nem támogatott. A jógában a nyújtások és azok kitartásai megerősítik az izmokat, felfrissítik a szervezetet. A pilates esetén pedig számos olyan talajgyakorlat van, amelyek támogatják az izmok erősítését, de igen sokféle, könnyű kiegészítővel is bátran végezhetők erősítő gyakorlatok.

Fontos, hogy rendszeresen nyújtsunk, mégha nem is jóga, vagy pilates órán vagyunk. Akár mindennap végezhetjük az alábbi gyakorlatokat:

  • Törökülés: Ez a póz segít enyhíteni a feszültséget a farizmokban és a farizmok alatti izmokban. Ez a gyakorlat egyben egy kellemes csípőnyitás is, valmaint segít kiegyenesíteni a felső háti szakaszt.
  • Ülő oldalra hajlítás: Az oldalhajítások bármelyik verziója segíthet a merev hát feloldásában.
  • Jóga guggolás: A jóga guggolás kiválóan oldja a csípő merevségét.

Gyaloglás, kirándulás, séta

Azért a kardiót, mint lehetőséget se vessük el teljesen. Természetesen a futást mértékkel, óvatosan és csakis, amíg szervezetünknek kényelmes, addig szabad folytatni, kifejezetten abban az esetben, ha már várandósság előtt is edzettünk. Aki, nem hódolt a futás szenvedélyének terhesség előtt, az semmiképpen se most kezdje el! Viszont egy jó intenzív séta, gyaloglás, vagy kirándulás a szabad levegőn igazán pezsdítő lehet fáradt, elnehezedett végtagjainknak. Figyeljük pulzusunkat, szervezetünk jelzéseit, nehogy túlzásba essünk!

Hátfájás, derékfájás

A hát-és derékfájás tulajdonképpen igen gyakori jelenség a várandósok körében. A jó hír az, hogy lehet ellene tenni, nem kell hónapokon keresztül elviselni a fájdalmat, amely a terhesség előrehaladtával rendszerint fokozódik.

A legtöbb kismama esetében jellemzően az ötödik és hetedik hónap körül jelentkezik a hát-és derékfájdalom, de vannak olyan esetek is, ahol sajnos az egész várandósságot végigkíséri ez a jelenség. Főleg a gerinc középtájéka, valamint a medence- és deréktájék érintett a dologban, ami miatt sokszor a fekvés, az ülés és az állás egyaránt kényelmetlenné válhat.

A jó hír az, hogy létezik megoldás a problémára. Egyrészt az előbbiekben említett pilates és jóga, valamint a napi nyújtások. Másrészt a heti egyszeri kismama masszázzsal is enyhíthető, sőt akár meg is szüntethető a hát- és derékfájdalom is.

Szponzorált tartalom

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
Ugrás az oldal tetejére