Jelenlegi hely

Visszatérés a munkaerőpiacra anyaként

Amikor valaki 1-2 cseperedő gyermek mellől pár év otthonlét után ismét munkába áll, szinte sokként érheti, hogy családanyaként teljesen újszerű kihívásokkal kell megküzdenie a munka világában, mint a korábbiakban független dolgozó nőként. Milyen nehézségekkel találjuk ilyenkor szembe magunkat, és mik lehetnek rájuk az adekvát válaszok, megoldási alternatívák?

Frusztráló kihívások

Természetesen akadnak olyan munkahelyek és munkakörök, ahol nem merül fel túl élesen ilyen probléma, mert a visszailleszkedés és a szálak felvétele nem jár fokozott kihívással.

Ha azonban egy igazán pörgős munkahelyre akarunk visszatérni, olyasmikkel szembesülhetünk, hogy

  • szakmailag kissé lemaradtunk, sok új dolgot kell elsajátítanunk,
  • a velünk együtt kezdett kollégák már jóval előrébb vannak a ranglétrán.

Ezek nemcsak frusztrálóak lehetnek, de olyan, gyorsan leküzdendő extra erőfeszítést igényelnek tőlünk, aminek most korántsem olyan könnyű megfelelni, mint a régi időkben. Hiszen ez túlórázást, belső vagy külső továbbképzést, otthoni extra készülést és egyáltalán: sok-sok plusz időt és energiát igényel tőlünk, ami független nőként talán csípőből ment, most azonban:

  • mindig fixen oda kell érni az oviba/bölcsibe, 
  • otthon legalább este 8-ig és egész hétvégén a gyermek köti le minden időnket és energiánkat, ezt követően alig-alig marad erőnk extra munkahelyi feladatokra, tanulásra,
  • nincs alkalmunk énidőre, az energiakészleteink utántöltését szolgáló szabadidős programokra, például rendszeres sportra,
  • a kimerültség miatt jó eséllyel nem tudunk folyamatosan 100%-on pörögni, mint régen, kevesebb az innovatív, kreatív ötletünk,
  • gyakran kell táppénzre menni a friss bölcsis/ovis gyerekkel, amit a kollégák és a főnökök egy idő után nem néznek jó szemmel, és amúgy is tovább növeli a szakmai hátrányunkat,
  • ráadásul többnyire át is értékelődnek bennünk a prioritások: legtöbbünk számára már nem áll mindenek felett a karrier, többnyire előrébb helyezzük a gyermekünket és a családi életünket, de legalábbis erősen küzd bennünk ez a kétféle, nehezen összeegyeztethető hivatás.

Ezek a folyamatosan frusztráló megélések nagyon magas stressz-szintet okozhatnak (még ha nem is vagyunk ennek mindig tudatában), ami tovább rontja a teljesítményünket és a mentális egészségünket, és ez egyetlen érintettnek sem jó: sem nekünk, sem a gyermekünknek, sem a munkahelyünknek, de még a párunknak, szeretteinknek sem.

Még nehezebb a helyzetünk, ha frissen szeretnénk a munkarőpiacon elhelyezkedni: a kisgyermekes anyukákkal szembeni előítéletek, bár a diszkrimináció ezen formája is törvénytelen, sok munkáltatónál éreztetik hatásukat, és szívesebben választanak inkább másik jelentkezőt.

Megoldási alternatívák

Szakmán belül: teljes vagy részmunkaidőben

  1. Természetesen dönthetünk úgy, hogy felvesszük a kesztyűt, és vállaljuk a kihívást, amit a munkahelyi elvárások támasztanak elénk anyaként. Ez az esetek többségében nem lehetetlen vállalkozás, az azonban rendkívül fontos, hogy ez a saját, tudatos döntésünk legyen, és reálisan mérlegeljük a teherbíró-képességünket, illetve a személyes prioritásainkat (mi szól mellette és ellene, és merre billen a mérleg nyelve).
  2. Jó megoldás lehet a részmunkaidős munkavégzés is – ma már egyre több cég támogatja ezt a foglalkoztatási formát, és ha esetleg a saját munkahelyünk nem partner ebben, több olyan platformot lehet találni, ahol kifejezetten kisgyermekes anyukáknak kínálnak ilyen munkalehetőségeket.

Pályamódosítás

Hosszú és rövid távon is kifejezetten jó perspektívát jelenthet az átképzés, új szakma tanulása, amennyiben a régi szakmánk nem tűnik összeegyeztethetőnek a megváltozott élethelyzetünkkel. Erre a lépésre legjobb még az otthon töltött időszakban felkészülni, és kiválasztani a személyes szempontjainkhoz legjobban illő szakterületet, és elkezdeni egy képzést. 

Otthonról is végezhető

Az új szakma természetesen bármi lehet, amiben reális perspektívát látunk, és affinitásunk van hozzá. Ugyanakkor a gyermekünk miatt a legfontosabb szempontok egyike a megfelelő időbeosztás, illetve a rugalmas munkarend.

Ezért kifejezetten előnyös lehet minden olyan munka, amit otthon, saját időbeosztásunk szerint végezhetünk akár egyéni vállalkozóként, akár mert alkalmazottként is jellemző a home office lehetősége. Ma már rengeteg ilyesfajta lehetőség van a legkülönbözőbb szakterületeken: műkörmös, kézműves, házi cukrász manufaktúra, könyvelő, fordító, grafikus és a különböző informatikai szakmák. 

A rohamos tempóban fejlődő és hatalmas munkaerőigényű IT szektor az egyik legkiemelkedőbb jövedelmet biztosítja már a kezdő szakemberek számára is, legyen az junior programozó vagy szoftverfejlesztő. Gyors előrelépési és szakmai fejlődési lehetőség van nők számára egyaránt, és hosszú távon is garantált az elhelyezkedés. De ami kisgyermekes édesanyaként különösen fontos szempont: bizonyos munkakörök már kezdőként is végezhetők egyénileg, illetve kis betanulást követően a legtöbb cégnél lehetőség van távmunkára vagy home office-ra, illetve freelancerként való munkavégzésre. 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
Ugrás az oldal tetejére